Edi Rama – “Energjia nuk u rrit” ose Matematike Piktoresh

rama16

Policia ka bo pune te mire

Kryeministri Edi Rama e nisi konferencen permbyllese te ketij viti duke falenderuar kabinetin qeverises per punen e tyre te mire prej manekinesh si dhe drejtuesit e larte te policise per vrasjet qe nuk kane zbuluar kete vit.

Rrofte Liri qe jam n’pushtet

Nje falenderim te vecante ruajti per aleatin bashkeqeverises Ilir Meten , per te cilin u vrane 4 veta ne bulevard para ca vitesh, por qe tani eshte pjese integrale e qeverise socialiste.

 

Energjia

Edi Rama vleresoi gjithashtu si te suksesshem aksionin e energjise elektrike per te cilin tha se rezultatet jane shume inkurajuese me qellim zhdukjen e te varferve dhe hajduterise ne energjetike!.

Rama paralajmeroi se ne muajin janar do te behet nje permbledhje e rezultateve ne kete drejtim ku kujtoi se deri me 28 shkurt do te kene ulje te kamatvonesave dhe se pas kesaj date nje gje e tille nuk do te ndodhe

Shqiperia Dixhitale (sic ka thene shoku Sali)

Gjithashtu Rama theksoi se gjate vitit te ardhshem do te nise nje projekt i ri per matjen e energjise. Projekti do t’i mundesoje matjen e energjise nepermjet nje sistemi dixhital dhe ne harkun e kater viteve do jete mbuluar e gjithe Shqiperia. Cmimet do te rriten si pasoje e mirembajtjes se serverave Windows e te ngjashem, por Qeveria nuk e sheh problematike per sa kohe e ha populli dhe populli rri urt!

Interesante ishte deklarata e tij ku ai vazhdon te insistoje se nuk eshte rritur cmimi i energjise por eshte hequr vetem fasha mbrojtese dhe sqaroi se rritja e cmimit te energjise do te thote rritje uniforme e saj per te gjithe! (rritja e energjise eshte rritur vetem per fakiret qe konsumojne nen 300kW e u dridhet dora te ndezin driten, por jo per shtresen qe konsumonte mbi 500kW dhe perbehet nga familje ku te gjithe punojne+ nje drejtor ose horr me X5)

Pak matematike piktoresh

Matematikisht, Rama vertetoi se cmimi mesatar eshte ulur ne 99 leke ndersa shtoi se kategorite ne nevoje pensionistet kryefamiljare personat me aftesi ekonomike dhe me ndihme sociale qe sipas tij preken nga ky ndryshim do te rimbursohen ne pagesat mujore qe marrin

Berisha do intervistohet nga ‘gazetarja’ pa te brendshme qe intervistoi Ivica Daçiç

Gazetare te besuar qe bejne copy-paste deklaratat politike te selise blu njoftojne se pasi ka pare intervisten e homologut Ivica Dacic perballe gazetares simpatike serbe (lajmin dhe videon mund ta gjeni dhe ketu), figura nr 1, 2 dhe 3 ne Shqiperi e Kosove: Sali Berisha ka shprehur deshiren te intervistohet nga e njejta gazetare.

Ne promovimin e tij per te njejtet gazetare Sala eshte shprehur se nje interviste e tille do largonte vemendjen nga problemet e 3 ligjeve ne Shqiperi dhe do e ndihmonin te largonte pak stresin nen ndjesite e femrave serbe per te cilat ai ka dobesi qe lidhen me premtimet qe i jane bere nga qarqe spiunesh serbe. Intervista pritet ditet e para te Prillit.

Dritan Prifti: Enderra ime ne sirtar “Kinematografia”

Nga nje telegram ambasadash te nxjerre nga kanali i mirenjohur televiziv OpaaLeaks, ka rrjedhur informacioni me i fundit qe tregon se deputeti Dritan Prifti, video pergjimet nuk i kishte realizuar per te bere shantazhe, por pasi ai gjithmone ka enderruar te jete prane botes se Kinemase. Nderkohe qe Mediat njoftojne qe Dritan Prifti ka rreth 200 video “pergjime” dhe aludon per aferat korruptive te tjera qe jane tek ato, ne gjetem kohe te pyesnim Dritanin per pasionin e tij te vertete. Me poshte intervista e censuruar:

Redaksia Trillime: Shkelqesi, kemi marre vesh qe videot jane pjese e hobit tuaj si regjisor. A mund te na e konfirmoni kete gje!?

Deputeti P: Fillimisht shpreh kenaqesine qe kam perfunduar deri tek faqja juaj e shoh qe pararendes te mi jane Berisha, Thaci, Rama e te tjere njerez te medhenj, dhe kuptohet ketu nuk futet Meta.
Per t’u kthyer tek pyetja, po eshte e vertete qe une kam enderruar te behem gjithmone nje regjisor. Bile dhe videot e mia jane bere pikerisht per te montuar nje film me “low-budjet” qe do i hapte rruge fames sime. Megjithate kjo u keqkuptua dhe jemi ketu ku ndodhemi.

Trillime: Pra po thoni qe gjithe keto kohe keni qene ne kerkim te casteve kinematografike me ato video?

Deputeti P: Po shume e vertete. Po mendoja qe te bashkepunoja me Ramen fillimisht, duke marre parasysh thashethemet qe thuhen qe ai eshte artist. Njehere qe i shkova ne zyre, e gjeta tek po thithte droge dhe kuptova qe si artist e kishte kaluar cakun e degjenerimit dhe nuk mund te xhiroja rreth tij. Skenat e tija do ishin te dhunshme, rrahje grash, sharje gazetaresh e … shkurt nje art qe nuk do me pelqente.

Trillime: Po me Meten!?

Deputeti P: Me Meten do ishte ndryshe. Ai ishte nje karakter klasi per nje film. Nje mundes truplidhur qe perfundon politikan… eshte nje karakter qe dhe vete Travolta do e kishte zili.

Trillime: Ne keto caste, shumekush do thoshte se ndodheni prane nje kolapsi politik. Planet tuaja per te ardhmen?

Deputeti P: Nuk mendoj se jam prane nje kolapsi. Keto jane gjera normale per politikane Shqiptare. Te mos harrojme qe te tjeret jane fajtore per shperthime qe kane rrafshuar nje fshat, apo qe kane futur njerez si bageti per t’u vrare per kredon e tyre politike. Sic pati thene dikur aktorja Inisi, cudia 3 dite zgjat…
Megjithate, kam dhe disa oferta artistike. Nje televizion privat shume i politizuar me ka kerkuar te bej nje seri me kamera te fshehta. Nderkohe, kam dhe ca adhurues anonime qe me kane kerkuar te blejne koleksionin tim te videove. Njeri prej tyre qe eshte me theks tropojan, por nuk e di kush mund te jete me ka ofruar shuma te majme per te gjitha videot… Per mua jam ne kulmin e karrieres artistike.

Seriali 100 Vitrinat, qysh nga koha e Ilirëve?

Sipas një hulumtimi nga studiues të ndryshëm të Universitetit të Torinos, ka dalë me përfundimin se seriali “100 vitrinat” ekziston qysh nga kohërat e lashta të Ilirëve.

Në fillim pretendohej se edhe dinosaurët e shikonin këtë serial, por disa fakte tjera vërtetuan se ky serial nuk është edhe aç i vjetër.

Seriali vazhdon të shfaqet tash e disa vjet edhe në kanalet Shqiptare, si RTV 21 e TOP-CHANNEL.

/trillime/

Sondazhi: Nënat e politikanëve janë më të famshme se politikanët

Sipas një sondazhi nga Klubi për Politikë të jashtme i bërë në të gjitha lokacionet e Kosovës, shumica e shqiptarëve përmendnin më shumë nënat e politikanëve se sa vetë politikanët.

Sipas sondazhit thuhet se nënat përmenden 3 herë më shumë se sa që përmenden politikanët.

Nëna më e përmendur është ajo e Isa Mustafës , pason ajo e Kryeministrit , Presidentint si dhe në fund e Fatmir Sejdiut (edhe pse nuk ka asnjë post , nëna e Sejdiut ende është në ranglistë , duhet admiruar me të vërtetë :P)

Qytetarët thonë se më lehtë u shkon në gojë p.sh fjala : Ahhh nonën Isa Mustafës , se sa fjala : Isa Mustafa , por përpos nënave , shumë të përhapura janë edhe tezet.

Menjëherë pas nënës së politikanëve renditet nëna e këngtarit të madh : Medës !

/trillime/Michael Frontzeck – Borussia M’gladbach është gati ta fitojë titullin në Bundesligë

Menaxheri i skuadrës Borussia M’gladbach deklaroi për media-t se kjo skuadër i ka gjasat më të mira se çdo skuadër tjetër për të fituar Bundesligën Gjermane.

“Jemi në një super-formë. E gjithë kjo po vërehet në rezultatet, pozita dhe pikët tona. Në rast se vazhdojmë kështu siç kemi filluar ne do fitojmë titullin” – citohet të ketë thënë menaxheri.

Borussia M’gladbach për momentin nga 16 lojë të zhvilluara ka 2 fitore dhe 4 barazime, me 10 pikë dhe ka 31 pikë më pak se ekipi në pozitën e parë.

Bang Bang – TV më i shikuar gjatë fushatës parazgjedhore, zgjedhjeve, si dhe pas tyre në Kosovë

Një hulumtim i bërë nga gazetarët e “trillime”, ka sjellë përfundimin se TV kanali më i shikuar para, gjatë, dhe pak pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme të mbajtura në Kosovë, ishte Bang Bang, që ofrohet nga platforma Digitalb.

Qytetarët e pyetur, e panë më të arsyeshme të shikojnë bang bang, se kanlalet tjera, pasi që këto zgjedhje qytetarëve i duken shumë monotone.

Një plak i intervistuar theksoi: “Valla me migjën, t’dillën ka qen emisioni ma interesant, Oli dhe Benxhi, mos ja q*** punën edhe ju, veq për Mehmet Kosovën e kisha lon pa e kqyr, për asni sen tjetër”.

Një qytetar tjetër theksoi: “Normalisht që e shikova më shumë bang bang. Të dielën shfaqen ato seritë e reja të Tom & Jerry, të cilat nuk mund të i lej pa i shikuar, janë thjesht të pashmangshme”.

Në hulumtim doli që 85% e qytetarëve të intervistuar shikuan bang bang, dhe 15 përqindshi i mbetur Junior TV. Në fakt kjo përqindje për junior TV do ishte më e madhe, por rrjeti kabllor fatkeqsisht nuk e transmeton.

/Dardani/

Berisha i pergjigjet Aldo Bares: “Bolet me dore”

2

Gjerat jane acaruar ne Shqiperi pasi kaçaku Aldo Bare ka kercenuar Berishen per nje tufe bageti. Nga kanxhellat prapa burgut, ai ka thene se askush nuk ka te drejte me ia marr bagetine qe ka te lire. Mesohet qe Aldo te jete ankuar dhe per nje lagune me fjalet: “Nuk ka bir nëne të ma marrë Lagunën sa të jem unë gjallë. ”

Pasi gazetari yne i tregoi Kryeministrit Berisha pjesezn me poshte nga Gazeta Shekulli:

A.Bare Nuk ka bir nene te ma marre Lagunen. Ia shk… nenen Sali Berishes e kushdo tjeter qe ta preke ate prone…
permend familjare te tjere te Berishes duke cituar nga libri i sharjeve

Kryeministri reagoi duke buzeqeshur dhe duke ngritur fillimisht dy gishtat lart. Sic na transmetohet ai gjithmone duke buzeqeshur tha: “I thoni Bares: 2 Bolet me dore” me tej ai uli koken dhe tha “perkthime” me ze te ulet duke e mbyllur para kohe konferencen per shtyp.

Pritet qe ceshtja te sqarohet ne ditet e ardhshme ne nje nga mediat e respektuara shqiptare.

Albumet e Majkell Xhekson jane me te bukur tani qe ai ka vdekur

Majku

Ish kengetari i muzikes POP Michael Jackson, i cili eshte i njohur per albume si Thriller, per kercime si Ecja mbi Hene apo per sjellje te pahijshme si pedofilia, eshte personi qe ka fituar me shume parè vitin e kaluar menjehere pas vdekjes.

Shitjet e albumeve te Majkellit kane kaluar cdo llooj parashikimi pasi disa njerez kuptuan se muzika eshte me e bukur kur kengetari ka vdekur.

“Kur ai ishte i gjalle, mund te blije muzike te tij, por mund dhe mos ta blije duke pritur ndonje album te hajrit” deklaroi nje bleres. Interesi eshte rritur dhe ne faqet me video YouPurn dhe PurnHub.com ku njerezit pa e kuptuar cfare kerkojne, po kerkojne gjithmone e me shume video te Majkell Xheksonit. Te gjitha keto filluan menjehere pasi ai vdiq. Duket sikur ne castin qe zemra e tij ndaloi, njerezit e kuptuan se sa bukur tingellon muzika e artisteve qe kane vdekur.

“Pa dyshim kjo duhet te jete nje sindrome psikologjike” – deklaroi nje profesor i Univeristetit Privat “Kioska” ne Tirane -Megjithate eksperimente te metejshme do behen me qellim qe te vertetojme teorine tone. Besojme se njerez te cilet kane delire mund te behen te famshem duke vdekur para kohe. Ne liste kemi disa figura publike te cilet kane shprehur deshiren qe te vetvriten me ilace ose menyra te tjera per t’u bere te famshem. Lista permban emra si: Ciljeta, Rozana Radi te cilat nuk kane shance me zerin qe kane, por nga ana tjeter dhe politikane si Sali Berisha, Hashim Thaci, e Edi Rama qe shpresojne te ngelen ne histori per mire dhe jo per muta qe jane – deklaroi Profesori anonim.